f
Muzzaica - hiszpański rock & metal
Polski  | Español

Puya


Miłość do metalu i latynoska dusza


obraz
Lokalizacja San Juan, Portoryko
Lata działalności 1988-2002; od 2009
Status aktywny
Skład
Wokal Sergio Curbelo
Gitara Ramón Ortiz
Bas Harold Hopkins
Perkusja Eduardo Paniagua
Gatunek metal/ latino/ rap/ harcore/ nu metal
Język hiszpański, angielski
Ocena zespołu 8,5/10

O zespole

Puya to jeden z niewielu portorykańskich zespołów, śpiewających po hiszpańsku, które zdobyły międzynarodowy rozgłos. Grupa zaczynała od muzyki instrumentalnej, dodając potem teksty po hiszpańsku, by wreszcie przerzucić się częściowo na język angielski. Niepowtarzalny styl muzyczny zespół zawdzięcza połączeniu metalu z latynoską salsą, oraz z elementami rapu, hardcore’u czy punku. To wszystko sprawia, że Puya, mimo upływu lat jest wciąż żywą legendą z dziesiątkami i setkami tysięcy fanów na całym świecie!


Biografia

Narodziny

Puya powstała w latach 90. pod nazwą Whisker Biscuit, jako projekt instrumentalny szkolnych przyjaciół: Ramona Ortiza Pico (gitara) i Harolda Hopkinsa (bas) w portorykańskim San Juan. Dołączył do nich perkusista Ed Paniagua, którego wkrótce jednak, na czas studiów w bostońskim Berklee College Of Music, zastąpił José Ignacio Rodríguez “Joshyn”.

obraz

Ich oryginalny, instrumentalny repertuar przyniósł im pierwszych fanów na wyspie, jednak zespół zdecydował się poszukać wokalisty. Po wypróbowaniu kilku, m.in. Eddiego Macíasa, stałym wokalistą został w 1992 roku Sergio Curbelo Cosme. W tym samym roku członkowie grupy zdecydowali się przenieść do Ft. Lauderdale na Florydzie, gdzie spędzili kolejne 5 lat. To tam, w kontakcie z lokalną sceną rocka i metalu niezależnego, wypracowali swój niepowtarzalny styl, opierający się na połączeniu salsy i metalu. Zmianie uległa też nazwa zespołu. Tak narodziła się Puya...

Pierwsze nagrania i sukces

W 1994 roku, za namową muzyka i producenta Jeffa Renzy, nagrali swoje pierwsze demo, zawierające sześć utworów, a już w 1995 roku, w wytwórni Noiz Boiz Records, wydali swój debiutancki album „Puya”. Debiut, choć miał ograniczony zasięg, otworzył zespołowi drzwi do dalszej kariery. Zainteresował się nimi znany producent Bob Ezrin (Kiss, Alice Cooper, Peter Gabriel), który namówił ich do przenosin do Los Angeles i skontaktował ich Rondor Music. Zespół aktywnie koncertował w Hollywood i okolicach, uczestniczył również w kolumbijskim festiwalu Rock Al Parque, gdzie na scenie zobaczyło ich 60 tysięcy osób.

obraz

Około 1997 roku zespół podpisał kontrakt z MCA Records, który umożliwił mu wydanie dystrybuowanego międzynarodowo albumu, wyprodukowanego przez producenta Gustavo Santaolallę. Był nim najbardziej znany w dorobku zespołu „Fundamental” (1999), który przyniósł im wielkie uznanie fanów oraz nagrody: Billboard Award dla Najlepszego Hiszpańskojęzycznego Albumu Rockowego, a także nagrodę ASCAPu (amerykańskiego ZAiKSu ) za piosenkę „Oasis”. Pojawiły się też sukcesy koncertowe: trasy po USA, Canadzie i Ameryce Łacinskiej z takimi zespołami jak Sepultura, Red Hot Chili Peppers, Pantera czy Iron Maiden, a także udział w Ozzfeście w 1999 roku. Na ścieżce dźwiękowej filmu „Heavy Metal 2000”, znalazło się ich „Tirale”, obok utworów m.in. Pantery, SOADu, QOTSA'y czy Machine Heada. Była to z resztą jedyna piosenka hiszpanskojęzyczna na tej składance.

Kolejny album, wydany w 2001 roku i wyprodukowany przez Gartha Richardsona (Rage Against the Machine, Red Hot Chili Peppers, Mudvaine) i Andrew Mudrocka (Godsmack) „Unión” nie odniósł już tak wielkiego sukcesu, a wytwórnia MCA nie odnowiła wygasającego kontraktu. Przyspieszyło to decyzję o zawieszeniu działalności zespołu. Muzycy zajęli się własnymi projektami, wśród których wyróżnić można zespół Ankla, założony ok. 2003 roku przez Ramona Ortiza w Los Angeles, który latynoską nutę łączy z m.in. trash metalem i metalcorem.

Reaktywacja

W 2009 roku Puya reaktywowała skład i zaczęła koncertować, najpierw na dwóch festiwalach w Portoryko, a w 2010 m.in. na kolumbijskim festiwalu Rock al Parque oraz ponownie w San Juan de Puerto Rico. W sierpniu 2010 roku zespół wypuścił Epkę, zatytułowaną „Areyto”, która zawierała 5 utworów, wśród nich lansowany jako singiel: „No Hay Mal Que Por Bien No Venga” ».

Dyskografia

Albumy

  • Whisker Biscuit (demo, 1994)
  • Puya (album, 1995)
  • Fundamental (album, 1999)
  • Unión (album, 2001)
  • Areyto (EP, 2010)

Linki


Posłuchaj na YouTube: